- Komerční sdělení-udalosti

Zaměstnanci Penny mají vyšší mzdy

Praha, 8. března 2024 Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve...

Tisková konference ke Světovému dni ledvin

Jak se vyvíjí věk dialyzovaných pacientů a pacientů s...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

DOBRÝ ZAMĚSTNAVATEL SI SVÝCH LIDÍ VÁŽÍ

Priority při hledání práce se v dnešní době značně mění....

Zdravý školkař je šťastný školkař

Školka je pro děti velkou změnou. Kolem nich běhají další malí šibalové, ale také mnohem více mikrobů. Víte jak je držet dál od nemocí?

Tak jako každý rok, i tento podzim procházejí mnohé rodiny zatěžkávající zkouškou – tříletí prcky jdou poprvé do školek a jejich rodiče zakusí první skutečné odloučení.

Nástup do mateřské školy může být pro všechny zúčastněné náročný. Když se podaří překonat prvotní obavy o průběh adaptace na nové prostředí, výčitky svědomí a podvědomý stres, přichází druhá fáze komplikací – nemoci.

Co dělat, aby bylo vaše dítě zdravým a šťastným školkařem?
Děti se sourozenci jsou častěji nemocné než jedináčci
V březnu 2014 prokázal průzkum ING Životní pojišťovny, že děti se sourozenci bývají častěji nemocné než jedináčci. Jedním z důvodů může být množství bacilů znásobené počtem sourozenců.

Výzkum také poukázal na to, že jen 1 z 10 dětí nebylo loni vůbec nemocné. „Důvodů nižší nemocnosti jedináčků může být několik: menší kolektiv, zdravější prostředí, ale i užší společenství žijící v domácnosti, které má větší společný základ mikrobů,“ hodnotí pediatrička Marta Špániková.

Dalším důvodem může být podle ní i takový detail, jako nižší procento dětí jezdících městskou hromadnou dopravou.

Zralé či nezralé?
Pokud se na vaši ratolest lepí jedna nemoc za druhou, ne vždy se jedná o případ pro imunologa. \“Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujícím zdraví dítěte po nástupu do kolektivu je jeho individuální zralost,\“ konstatuje pediatrička M. Špániková.

„Některé děti jsou ve třech letech na odloučení od matky zralé, některé dlouhý pobyt v neznámém prostředí ještě nezvládnou,“ dodává. Lidský organismus funguje jako celek – je-li dítě ve stresu, může se to projevit i selháním imunitního systému, takže dítě častěji onemocní.

Sérii nemocí dokáže přerušit domácí péči
Nezralost dítěte se přitom nemusí projevit jen pláčem při odchodu rodiče – každý člověk je jiný a někdy je nemoc to jediné, co navenek symbolizuje problém – u dětí stejně jako u dospělých. Jak takové situace řešit?

„Pokud zpozorujete, že je dítě více nemocné než zdravé, přerušte jeho docházku v mateřské škole. Individuální péče o dítě v domácím prostředí je nejlepším lékem,“ radí odbornice.

Rodiče si podle ní musí uvědomit také fakt, že i stres v rodině vyplývající například z časté absence v zaměstnání právě pro nemoc dítěte ovlivňuje zdraví ratolesti negativně.

Imunitu lze posílit, ale ne cvičit
Samozřejmě, rodiče mohou něco udělat i pro posílení imunity svého dítěte. „Doporučuji podávat imunoglukan v příslušné dávce a probiotika. Od listopadu do března by měly všechny děti užívat preparát obsahující vitamín D nebo rybí tuk,“ jmenuje důležité vitamíny pediatrička M. Špániková.

Jedním z častých omylů je předpoklad, že imunitní systém posilují nemoci. Při běžných onemocněních se imunitní systém vyvíjí a učí řešit situace, ale opakované nebo komplikované onemocnění rozhodně nejsou pro vývoj dítěte prospěšné.

Kdy svítí kontrolka
Infekce dýchacích cest jsou po nástupu do mateřské školy časté a je třeba s nimi počítat. „Zpozornět je nutné, pokud jsou infekce horních cest dýchacích doprovázeny i infekcemi dolních cest dýchacích, nebo dítě ztrácí chuť k jídlu, je chudokrevné a celkově neprospívá,“ popisuje varovné signály pediatrička.

Upozorňuje také na závažná onemocnění způsobovaná pneumokoky. Jedním z nejnebezpečnějších onemocnění v předškolním věku je chřipka – pozitivně je, že už i malé děti lze proti chřipce očkovat.

- Komerční sdělení-udalosti