- Komerční sdělení-udalosti

Zaměstnanci Penny mají vyšší mzdy

Praha, 8. března 2024 Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve...

Tisková konference ke Světovému dni ledvin

Jak se vyvíjí věk dialyzovaných pacientů a pacientů s...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

DOBRÝ ZAMĚSTNAVATEL SI SVÝCH LIDÍ VÁŽÍ

Priority při hledání práce se v dnešní době značně mění....

Pět kroků k efektivní regeneraci

Když se už pustíte do sportování, je normální, že byste se kilo navíc nejraději zbavili hned. Nejde to ovšem tak rychle a ani by nemělo. Stejně důležitý jako pohyb, je také odpočinek a regenerace.

Ať už patříte k aktivním dlouhodobým sportovcům, nebo jste se cvičením začali až nedávno, neustálou fyzickou námahou riskujete zranění nebo velmi rychlou vyčerpanost.

A vedlejším efektem může být to, že se vaše tělo nedokáže zbavovat nadbytečné váhy tak efektivně, jak by mělo.

Jak se dostat do formy bez nežádoucích průvodních jevů, jako jsou svalová únava či přesilení? Můžete si pomoci i těmito základními tipy pro účinnou regeneraci těla.

  1. Hydratace pro metabolismus
    Účinnější regenerace je vám vzdálena možná jen o jednu sklenici vody. Pití vody během tréninku je automatické, ale pití tekutin i po fyzické aktivitě by mělo být rovněž samozřejmé.

Správnou hydratací těla můžete podpořit a urychlit regenerační proces. Pití vody během cvičení brání vyčerpanosti a ničení svalů, a tak snižuje intenzitu svalové horečky.

Napomáhá také funkci metabolismu a přenosu výživy v těle. Příjem tekutin je ještě důležitější pro vytrvalostní sportovce, kteří jich během sportovní aktivity ztratí několikanásobně více.

  1. Pořádný strečink po cvičení je základ
    Schopnost těla regenerovat se po fyzické námaze výrazně ovlivní to, co s ním děláte později po cvičení. Strečink je opravdu nepostradatelný po každé fyzické aktivitě. Vynikající uvolňuje ztuhlé svalstvo a pomáhá předcházet případným úrazům.

Pokud jste si dosud nezařadili strečink do cvičebního plánu, určitě to neodkládejte. Účinným způsobem strečinku může být i jóga. Pomáhá zvýšit flexibilitu, posílit rovnováhu a psychickou pohodu zároveň.

K odkrvení zatížených nohou po aktivitě si postačí lehnout na záda a nohy podržet ve výšce kolmo na zeď na pár minut. Tento jednoduchý cvik pomáhá rovnoměrně prokrvit ostatní části těla, což zabraňuje otokům.

Nikdo vám neřekne, jak dlouho by měl trvat strečink ani to, jak dlouhé přestávky byste si měli zavést mezi cvičením. Je to individuální. Poslouchejte své tělo. Pokud váš výkon ze dne na den klesá, je čas zařadit do fitness rozvrhu relax.

Strečink je vhodný například iv práci, když hodně sedíte. Natahujte si strnulé svaly vždy, když vás to napadne.

  1. Dostatek spánku je nejlepším nástrojem regenerace svalů
    Ne zbytečně se říká, že spánek léčí. Spouští totiž v těle proces hloubkové regenerace, podobně jako když si restartujete a aktualizujete počítač. Své tělo je důležité poslouchat, protože každý člověk má jiný potřebný čas pro kvalitní spánek.

V souvislosti s fyzickou aktivitou je jeho dostatečná délka důležitá hlavně proto, že v REM fázi probíhá komplexní regenerace těla po intenzivním tréninku. Tento fakt využívají i profesionální sportovci.

  1. Správná masáž pomáhá unavenému tělu
    Zvedněte ruku, kdo nemá rád masáže? Tento příjemný způsob uvolnění a zotavení ztuhlého těla je někdy opravdu k nezaplacení a budete se po něm cítit nepochybně úžasně.

Pokud nejste milovníkem masáží od cizích lidí v salonu a doma zrovna nemáte svou polovičku, vystačíte si i sami.

Starý osvědčený recept říká, že namáhaná místa je třeba masírovat teplou vodou směrem proti srdci. Účinně pomáhá odbourat a zmírnit svalovici. Masáž můžete absolvovat také přímo při cvičení pomocí pěnového válce.

  1. Wellness pro fyzický i psychický odpočinek
    Návštěva wellness centra působí blahodárně na pohybové ústrojí, ale také psychiku. Občas je třeba umět i správně vypnout. Pro zvýšení relaxačních účinků můžete zařadit do svého pitného režimu také vodíkovou vodu.

„Působení vodíku na lidský organismus je dlouhodobé a je třeba chápat jej v kontextu celého životního stylu. Pokud se stravujeme zdravě, máme dostatek pohybu, vyhýbáme se cigaretám a alkoholu, naše tělo pak dokáže přijaté podpůrné látky využít prospěšným způsobem, chránit nás před nemocemi, dodávat nám energii, sílu a krásu. Stejně je to is pitím vodíkové vody. Pokud ji zařadíte do vašeho zdravého životního stylu, pomůže vám budovat odolnější imunitu, cítit se ještě lépe, být krásný a fit,“ radí Tomáš Dostál, šéftrenér Golem Club.

Dalším způsobem, jak využít účinků vody proti svalové horečce či únavě, je absolvovat po cvičení ledovou koupel nebo sprchu. Pokud se na to cítíte, dejte si po cvičení sprchu, během které se budete střídavě dvě minuty sprchovat teplou vodou a 30 vteřin studenou.

Střídání opakujte čtyřikrát a mezi jednotlivými kombinacemi studené a teplé vody se sprchujte i vlažnou jednu minutu. Taková kontrastní vodní terapie napomáhá zlepšení cirkulace krve a vyplavování odpadních látek z cév.

- Komerční sdělení-udalosti