- Komerční sdělení-udalosti

Zaměstnanci Penny mají vyšší mzdy

Praha, 8. března 2024 Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve...

Tisková konference ke Světovému dni ledvin

Jak se vyvíjí věk dialyzovaných pacientů a pacientů s...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

DOBRÝ ZAMĚSTNAVATEL SI SVÝCH LIDÍ VÁŽÍ

Priority při hledání práce se v dnešní době značně mění....

Sedm těhotenských mýtů a faktů

Internet není jen pomocníkem, ale také zdrojem různých mýtů, které souvisejí s lidským zdravím. Týká se to i těhotenství, v jehož případě se budoucí maminky často spoléhají na rady z virtuálního světa, ale často nacházejí informace, které nemusí být jednoznačné, případně mohou být zcela nepravdivé.

Zeptali jsme se gynekologa Petra Krajkoviče z martinského sanatoria Helios, které z nich jsou mýty a která fakta.

  1. Přerušovaná soulož může ženu ochránit před těhotenstvím
    Při přerušované souloži jde o jednu z metod antikoncepce, při které se mužský ejakulát nedostává do pochvy.

„Metodu často využívají hlavně páry, které jsou spolu delší a dostatečně dobře znají své sexuální chování. Při správném používání má relativně vysokou antikoncepční účinnost,“ říká gynekolog Peter Krajkovič. Dodává však, že není vhodná na začátku pohlavního života, při předčasné ejakulaci nebo pokud muž neumí správně odhadnout čas ejakulace.

To, že přerušovaná soulož může ženu ochránit před těhotenstvím zároveň neznamená, že se jedná o stoprocentní ochranu. Během sexuálního styku se může v rámci vzrušení objevit i takzvaný preejakulát, lidově nazývaný také kapka touhy. Jedná se o seminální tekutinu, která ve vzácných případech obsahuje spermie.

  1. Žena nemůže otěhotnět, pokud dlouhodobě užívala hormonální antikoncepci a najednou přestala
    Podle lékaře je to částečně pravda.

„Pokud žena užívá antikoncepci dvacet let a ve čtyřicítce chce otěhotnět, tak šanci má vzhledem k věku výrazně nižší. Jiný aspekt je u žen s hormonálními poruchami při řízení menstruačního cyklu, kdy při dlouhodobém užívání antikoncepce nemusí po jejím vysazení menstruační cyklus najet,“ vysvětluje Krajkovič.

„Na druhé straně snaha otěhotnět hned po vysazení antikoncepce zvyšuje pravděpodobnost dvojčat. Po vysazení antikoncepce není nutná pauza ve snaze otěhotnět, je možné plánovat těhotenství hned v následujícím cyklu,“ dodává.

  1. Těhotné ženy by neměly cvičit, respektive se příliš namáhat

„Cvičení má být individualizováno podle kondice ženy a její předchozí sportovní aktivity. Některé cviky nejsou vhodné, například sporty s rizikem pádu nebo úderu břicha. Takže cvičit ano, přiměřeně kondici a měsíci těhotenství,“ říká Peter Krajkovič.

  1. Těhotné ženy by si neměly barvit vlasy, protože by to mohlo ohrozit plod
    Žádná studie ještě jasně neprokázala, že by barvení bylo pro plod škodlivé a také podle lékaře jde o opakovanou fámu z internetu.

„Pokud se barvení vlasů provádí podle doporučení výrobce v dostatečně větratelné místnosti, tak v tom není problém,“ říká.

  1. Ve vyšším stádiu těhotenství by ženy neměly mít sex, aby neohrozily plod
    I tato informace je mýtus. Gynekolog tvrdí, že sexu nemusí ženy říkat ne, je však třeba zvolit vhodnou polohu vzhledem k měsíci těhotenství.

„Někdy se sex dokonce doporučuje, protože prostaglandiny v ejakulátu dokážou uvolňovat děložní čípek. U některých rizikových těhotenství, například při vcestné placentě či hrozícím potratu, se však sexuální styk nedoporučuje.“

  1. Je třeba, aby se těhotné ženy vyhýbaly horkým koupelím či saunám, protože vysoká teplota může poškodit plod
    „Platí. Přehřátí organismu může nepříznivě ovlivnit těhotenství a může zvýšit riziko potratu. Možný je i vliv sedacích lázní na riziko infekce a předčasného porodu,“ upozorňuje Krajkovič.

Riziko potvrzují i ​​několik studií, které nadměrně vysoké teploty spojují s možnými poruchami vývoje plodu.

  1. Ženy by neměly absolvovat dlouhé lety letadlem, neboť jsou vystaveny většímu množství kosmického záření, což je rizikové
    Názory na létání se podle gynekologa ve srovnání s minulostí změnily.

„Léty se těhotným nedoporučovaly pro riziko potratu nebo předčasného porodu. Dnes je umožněno létat do cca 35. týdne těhotenství, v jednotlivých leteckých společnostech se toto číslo liší,“ říká.

Peter Krajkovič a také zahraniční experti se shodují, že riziko vlivu kosmického záření při jednorázovém letu je zanedbatelné, ať už jde o těhotné nebo netěhotné ženy.

- Komerční sdělení-udalosti