- Komerční sdělení-udalosti

Zaměstnanci Penny mají vyšší mzdy

Praha, 8. března 2024 Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve...

Tisková konference ke Světovému dni ledvin

Jak se vyvíjí věk dialyzovaných pacientů a pacientů s...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

DOBRÝ ZAMĚSTNAVATEL SI SVÝCH LIDÍ VÁŽÍ

Priority při hledání práce se v dnešní době značně mění....

Škola je přede dveřmi. Připravte na ni sebe i děti

Nástup do školy je výjimečný pro děti i jejich rodiče. Sestává z radostí, starostí i formalit. Zvládněte ho levou zadní.

Nástup do školy znamená v životě dítěte obrovskou změnu. Zejména pro prvňáčky je to období, kdy zažívají stres a strach z neznámého. Pro ty, kteří do ní nastupují znovu, je to po dvou měsících „prázdninování“ opět malý šok. Jak ratolestem zpříjemnit momenty nástupu do školy a mít vše pod kontrolou?

Poprvé ve škole
„Dítě je třeba na příchod do školy připravovat už od narození. Prvních šest let života je z hlediska vývoje pro dítě nejdůležitější, protože dětský organismus doslova nasává všechno jako houba.

Pokud se rodiče dětem věnují – pohlazeními, laskavým slovem, tráví s ním volný čas, čtou knížky, později budou sbírat úrodu v podobě přiměřeně soustředěných a úspěšných dětí v náročném boji s nároky první třídy,“ vysvětluje školní psycholožka Ivana Juráčková. Rozhodně se vyplatí vyvarovat se negativnímu přístupu ke škole.

Děti až příliš dobře slyší i to, co si povídají mezi sebou dospělí, nemluvě o tom, že názory rodičů nezřídka přebírají za své vlastní.

Samozřejmě situaci vůbec neusnadní, pokud jsou v rodině oblíbené hrozby ve stylu: „Vždyť počkej, ve škole tě naučí poslouchat!“

„Pro dítě je fajn, když ví, co ho čeká,“ říká psycholožka Jana Ashford z bratislavského ALMA Centra pro zdravý vývoj.

„Budoucí školu mu můžeme ukázat na procházce nebo z obrázků na internetu, které můžeme připevnit například na lednici.

S prvňáčky bychom si měli povídat o tom, jak to bude vypadat ve třídě a co ho tam vlastně čeká. Vyučování můžeme dětem přiblížit i prostřednictvím hry,“ radí psycholožka.

S kroužky to nepřehánějte
I když z dětí chcete mít talentované, inteligentní a rozhledané dospěláky, všeho příliš škodí a stejně tak i kroužků.

Při výběru kroužků a aktivit v rámci mimoškolní zájmové činnosti by rodiče měli hledět na schopnosti a zájmy svého dítěte, nikoli podporovat své ambice a představy. Upozorňuje na to psycholožka Denisa Maderová.

Zároveň zdůrazňuje, že v případě počtu kroužků platí známá pravda o tom, že méně je někdy více.

„Dětem, které začínají školní docházku, vezme spoustu času a energie adaptace na školu a školní úkoly, není třeba je proto ještě zbytečně přetěžovat více kroužky,“ zdůraznila Maderová.

Podle ní dětem na prvním stupni základní školy naprosto postačuje jeden, maximálně dva kroužky. A to i tehdy, když máme pocit, že je dítě hyperaktivní.

„V takovém případě je určitě třeba jeho neposednost vykompenzovat, nejlépe sportovním kroužkem, avšak jedním, ne více,“ poznamenala.

Podle psychologa se tím stejně nic nevyřeší. Navíc špatné známky na vysvědčení nemusí být jen výsledkem snahy dítěte, ale i odrazem toho, jak se o jeho školní prospěch zajímali v předchozím období rodiče.

Svačina musí být
Pět jídel denně a pravidelné stravování platí pro dospělé i děti. Odborníci upozorňují, že pravidelné stravování je pro děti důležité jako prevence obezity.

Proto dbejte, aby každý den snědli ve škole svačinu. Nedovolte jim, aby si ji kupovali samy. Předejdete tak tomu, aby se jejich denní stravou staly bagety, různé sladkosti a jiné pochutiny z bufetu.

Nejlépe uděláte, pokud připravíte svačinu společně se školáky. Dbejte na to, aby výsledný efekt hrál barvami. To bude hned lépe chutnat!

Nalaďte děti na školu nákupy
Nemáme tím na mysli honičku po nejbližších buticích. Vezměte děti do papírnictví a nakupujte školní potřeby společně. Naoko nepodstatné se může zdát pero.

Je to však školní pomůcka, kterou budou vaši školáci využívat téměř neustále, proto si zaslouží pozornost. Jak na výběr správného pera jsme psali v tomto článku.

Nejviditelnější součástí dítěte na cestě do školy je školní batoh. Ta by se měla vaší ratolesti líbit a být zároveň praktická s přehledným úložným prostorem.

Důležitý je zejména tvar a schopnost přizpůsobit se páteři, která si to všechno odnese. Kdysi však školní tašky vypadaly úplně jinak.

Čtení má být zálibou
Dnešní děti prý nečtou. Povinná literatura ve škole je však lásce ke knihám nenaučí. Je to jen další povinnost, kterou ve škole musí splnit.

Budujte zálibu dětí v knihách od raného věku. Čtěte si s nimi a hned, jak to bude možné, nechte je číst samy.

Recept k tomu, aby děti poznali kouzlo čtených příběhů, je jednoduchý.

„Rodiče by měli děti vést k pravidelnému čtení. Měly by s tím začít co nejdříve – už v raném věku. Dítě by si mělo odmalička budovat svou vlastní knihovnu,“ míní dětská psycholožka Dagmar Kopčanová.

Děti by mohlo motivovat i to, že v současnosti se tisknou knihy na vysoké úrovni a jsou barevně přitažlivé. Předškolní zkušenosti s knihami jim usnadní i práci s literaturou později ve školních lavicích.


Redakce radí: Vyzkoušejte další vychytávky, které Vám pomohou s péči o děti.


- Komerční sdělení-udalosti